Krótko o Archipelagu:
Kilka lat temu zrodził się w nas plan stworzenia centrum pomocy – osobom dotkniętym przemocą, który nazwaliśmy Archipelag – Wyspy wolne od przemocy.
Jako cel postawiliśmy sobie pomoc osobom – rodzinom, dzieciom, osobom samotnym, kobietom, mężczyznom – dotkniętym przemocą fizyczną, psychiczną, duchową czy ekonomiczną.
Chcemy, aby było to miejsce, gdzie będziemy mogli zaoferować profesjonalne i wszechstronne formy wsparcia – wszystkim będącym w potrzebie. Osoby – bądź rodzina, będą w naszym centrum objęte bezpłatną pomocą w zakresie interwencyjnym (zapewnienie schronienia, ochrona przed sprawcą przemocy, pomoc prawna, psychologiczna, metodyczna, duchowa – jeśli będzie wymagana).
Dla każdej potrzebującej osoby przygotowany zostanie indywidulany program (IP) wychodzenia ze skutków pokrzywdzenia przestępstwem.
Centrum będzie posiadało 12 miejsc całodobowego krótkookresowego pobytu dla osób lub rodzin. Każde z tych miejsc oznacza odrębną przestrzeń z własnym aneksem kuchennym, łazienką, przeznaczone średnio dla czteroosobowej rodziny. W naszym centrum będą też dwa miejsca dedykowane do długoterminowej terapii dla pełnych rodzin. Każde to miejsce będzie zawierało odrębne pokoje terapeutyczne, łazienkę oraz miejsce, gdzie można przygotować sobie np. herbatę. W centrum znajdować się będą także miejsca pobytu dziennego w ramach trzech grup wsparcia: kobiet, mężczyzn, rodziny oraz w ramach dwóch grup ogólnodostępnych specjalistycznych dziennych psychoterapeutycznych punktów wsparcia dla dzieci i młodzieży pokrzywdzonej przestępstwem.
Grupy będą liczyły średnio po 12 osób i będą funkcjonowały przez minimum rok. W ramach grup wsparcia funkcjonować będą: muzykoterapia, pracownia teatralna, warsztaty terapeutyczne. Sala widowiskowa, którą posiadamy, będzie spełniać także funkcję terapeutyczną. Chcemy, aby odbywały się tam występy i przedstawienia uczestników Centrum, między innymi teatr dla młodzieży wychodzącej z depresji.
Posiadamy sale warsztatowe dla dzieci, gdzie będą odbywać się zajęcia, zabawy dźwiękiem słowem i obrazem.
Chcemy też walczyć ze skutkami wykluczenia społecznego. Dlatego dzieci z trudnych rodzin, potrzebujące wsparcia psychologicznego, będą mogły skorzystać ze specjalistycznej pomocy terapeuty, psychologa oraz wziąć udział w grupowych zajęciach, które będą miały na celu ponowną integrację społeczną oraz rozwiązywanie pojawiających się problemów.
Innowacyjną formą terapeutyczną będzie możliwość otrzymania wsparcia w ramach pięciu Ogrodów Terapeutycznych, które będą oferowały niestandardowe, ale skuteczne formy oddziaływań.
Chcemy też przeciwdziałać przyczynom przestępczości poprzez działania animujące.
Archipelag będzie oferował szereg innowacyjnych form oddziaływań na dzieci i młodzież, ograniczających skalę potencjalnych zjawisk patologicznych, które często wynikają z braku alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Dzięki działającym klubokawiarniom, salce teatralnej oraz prowadzonym w ramach nich zajęciom dzieci i młodzież Wilanowa będą miały miejsce do spędzania wolnego czasu oraz rozwijania swoich pasji i umiejętności.
W ramach działalności archipelagu chcemy także prowadzić działalność kulturalną, dzięki czemu, mamy nadzieje, że miejsce to stanie się istotnym punktem na mapie Wilanowa.
Miejsce to ma służyć tym wszystkim, którzy potrzebują pomocy.
Mocne strony projektu „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” od strony społecznej:
- Integracja społeczna dzieci i młodzieży. Dzięki działającym klubokawiarniom, salce teatralnej oraz prowadzonym w ramach nich zajęciom dzieci i młodzież Wilanowa będą miały miejsce do spędzania wolnego czasu oraz rozwijania swoich pasji i umiejętności. Dzięki prowadzonym działaniom będzie możliwość udziału w specjalistycznych zajęciach w ramach sekcji teatrologii i muzykoterapii. U młodych osób wykształci się wrażliwość na sztukę oraz zainteresowanie tym obszarem, co będzie mogło zostać sukcesywnie rozwijane w ramach zajęć prowadzonych w ramach Archipelagu.
- Walka ze skutkami wykluczenia społecznego. Dzieci z trudnych rodzin, które czasem nie ze swojej winy mają problemy wychowawcze, a takie rodziny też mieszkają w dzielnicy Wilanów, będą mogły skorzystać ze specjalistycznego wsparcia w formie pomocy terapeuty, psychologa oraz wziąć udział w grupowych zajęciach, które będą miały na celu ponowną integrację społeczną oraz rozwiązywanie pojawiających się problemów. Innowacyjną formą terapeutyczną będzie możliwość realizacji wsparcia w ramach pięciu Ogrodów Terapeutycznych, które będą oferowały niestandardowe, ale skuteczne formy oddziaływań. Istotnym aspektem jest fakt, że w ramach działalności Archipelagu będzie prowadzona działalność kulturalna, dzięki czemu Centrum stanie się istotnym punktem kulturalnym na mapie Wilanowa. Dzięki posiadaniu sali koncertowej na 300 osób będzie możliwość zapraszania różnego rodzaju artystów oraz organizowania zarówno koncertów, spektakli jak i różnego rodzaju wystaw czy targów.
- Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości poprzez działania animujące. Archipelag będzie oferował szereg innowacyjnych form oddziaływań na dzieci i młodzież, dzięki czemu uda się ograniczyć skalę potencjalnych zjawisk patologicznych, które często wynikają z braku alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Archipelag będzie oferował kompleksową i dostosowaną do potrzeb ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży.
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Dzięki utworzonemu Archipelagowi wsparcie będą mogły uzyskać osoby i rodziny, które są ofiarami przemocy domowej. Przemoc w rodzinie nie występuje tylko w rodzinach biednych i patologicznych jak często jest to pokazywane w mediach. Przemoc w rodzinie to nie tylko przemoc fizyczna, ale również przemoc psychologiczna czy ekonomiczna, przemoc ta nie dotyczy tylko sytuacji pomiędzy małżonkami czy partnerami, ale jej ofiarami mogą być także dzieci oraz seniorzy. Statystyki pokazują, że w dobie pandemii COVID-19 zwiększyła się liczba osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie. Dzięki wsparciu oferowanemu w ramach Archipelagu osoby pokrzywdzone przemocą domową będą mogły skorzystać z szeregu dostępnych i oferowanych form wsparcia: od zakwaterowania i wyżywienia po wsparcie w zakresie psychologicznym i prawnym, pomoc materialną, dofinansowanie do kosztów nauki dzieci, dopłaty do przedszkola, a nawet możliwość przekwalifikowania się w celu dostosowania swoich kwalifikacji do potrzeb rynku pracy.
- Stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla osób i rodzin będących pokrzywdzonymi przestępstwem. Pokrzywdzonym przestępstwem może zostać niestety każdy z nas: czy to w wyniku kradzieży, rozboju, przestępstwa seksualnego, mobbingu czy szeregu innych przestępstw w tym również przemocy domowej. Zdarza się, że osoba pokrzywdzona jest zastraszana przez swojego oprawcę, tak aby nie mówiła nikomu o tym co się wydarzyło. Dlatego tak istotne jest utworzenie takiego miejsca jak Archipelag, gdzie osoby będą mogły uzyskać kompleksowe wsparcie i pomoc. Funkcjonujące w systemie inne placówki nie oferują aż tak bogatego katalogu wsparcia, przez co najczęściej osoba pokrzywdzona, jeśli w ogóle korzysta z jakiejkolwiek pomocy, musi udać się do kilku miejsc i w każdym z nich opowiadać o okolicznościach dotyczących danego przestępstwa oraz wracać do szczegółów przykrych i dramatycznych wydarzeń, co nie jest łatwą sytuacją dla takiej osoby. Wsparcie w ramach Archipelagu w znaczący sposób jakościowo (profesjonalizacja działań) i ilościowo (bogaty katalog możliwych do realizacji oddziaływań i form wsparcia) zmieni sposób dotychczasowej pomocy świadczonej osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
- Realizacja indywidualnych planów wychodzenia ze skutków pokrzywdzenia przestępstwem. W Archipelagu każda osoba będzie traktowana indywidualnie, a oferowane jej wsparcie będzie poprzedzone kompleksowym wywiadem, analizą sytuacji oraz posiadanych dokumentów. Archipelag w tym aspekcie będzie odróżniał się od innych podobnych tego typu miejsc, gdzie często całe rodziny czy grupy osób objęte są takim samym oddziaływaniem i formami terapii bez pogłębionej analizy faktycznych potrzeb i problemów takich osób. Jest to trudna i wymagająca praca w szczególności w aspekcie zbudowania relacji opartej na zaufaniu oraz wskazaniu, że osobom zatrudnionym w Archipelagu faktycznie zależy na wsparciu danej, konkretnej osoby, aby zminimalizować skutki pokrzywdzenia przestępstwem oraz wspierać w powrocie do zwykłego, normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
- Stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, gdzie osoby będą mogły porozmawiać o swoich problemach, doświadczeniach związanych z przebytą traumą. Archipelag będzie otwarty dla wszystkich osób, które będą chciały porozmawiać o swoich problemach oraz doświadczeniach związanych z przebytą traumą. Czasem jedno świadectwo, wyznanie osoby, która była pokrzywdzona przestępstwem może sprawić więcej dobrego niż setki naukowych analiz. Dzięki takim wyznaniom, inne osoby, które borykają się z podobnymi problemami mogą nabyć odwagi, aby zrobić pierwszy krok w celu zmiany swojej sytuacji życiowej. Często strach przed tym, co powiedzą sąsiedzi czy rodzina powoduje, że osoby pokrzywdzone nie chcą mówić o swojej sytuacji, jednocześnie tkwią z tym wszystkim w odosobnieniu i lęku nawet przez kilka czy kilkanaście lat. W ramach Archipelagu każda osoba otrzyma realną pomoc, bez względu na to, na jakim etapie życia się zgłosi.
Założenia we wniosku o dofinansowanie w punktach:
- Potrzeba zapewnienia kompleksowego, wielowymiarowego i wysokiej jakości wsparcia osobom lub rodzinom pokrzywdzonym przestępstwem w szczególności dotkniętych przemocą. Funkcjonujące podobne do Archipelagu placówki nie mają aż tak szerokiej oferty oddziaływań i form wsparcia.
- Utworzenie Centrum, które będzie oddziaływało możliwie szeroko, na różnych płaszczyznach problemu i stanowiło kluczowy element wsparcia osób lub rodzin pokrzywdzonych. Stworzenie bezpłatnego i wysoko wyspecjalizowanego Centrum wsparcia dla ofiar przestępstw, w tym kobiet i dzieci jest od dawna postulatem wszystkich stołecznych środowisk psychoterapeutycznych.
- Potrzeba jego stworzenia wynika z niewystarczającej infrastruktury pomocowej dla osób pokrzywdzonych i stanowi odpowiedź na potrzeby pokrzywdzonych, a jego oferta jest niezbędna w sieci wsparcia dla osób lub rodzin dotkniętych przestępstwem.
- Centrum zapewni kompleksowe i profesjonalne wsparcie dla osób i rodzin pokrzywdzonych przestępstwem poprzez utworzenie i funkcjonowanie 14 miejsc pobytu całodobowego oraz 60 miejsc pobytu dziennego w postaci grup wsparcia i grup terapeutycznych.
- Pierwszym etapem po zgłoszeniu się osoby do Centrum będzie spotkanie z osobą pierwszego kontaktu, która zweryfikuje sytuację osoby lub rodziny zgłaszającej się po wsparcie. Następnie po zweryfikowaniu sytuacji pierwszy kontakt skieruje pokrzywdzoną osobę do jednej lub kilku form wsparcia.
- Przygotowany zostanie Indywidualny Program (IP) wychodzenia ze skutków pokrzywdzenia przestępstwem dla każdej rodziny lub osoby, która skorzysta ze wsparcia w postaci miejsc całodobowych. IP realizowany będzie w czasie pobytu osoby lub rodziny pokrzywdzonej przestępstwem w Centrum.
- Centrum będzie posiadało 12 miejsc całodobowego krótkookresowego pobytu dla osób lub rodzin. Każde miejsce oznacza odrębną przestrzeń z własnym aneksem kuchennym oraz prywatną łazienką, przeznaczone dla średnio 4 osobowej rodziny. Pobyt będzie dostosowany do indywidualnej sytuacji i będzie trwał średnio 2 tygodnie. Łącznie z tej formy wsparcia skorzysta 288 rodzin.
- Centrum posiadać będzie 2 miejsca całodobowego długookresowego pobytu dla osób lub rodzin – mieszkania przystosowawcze. Każde mieszkanie będzie zawierało odrębne pokoje do spania, przygotowywania i spożywania posiłku, a także łazienkę. Pojedyncze mieszkanie przeznaczone będzie średnio dla 5 osobowej rodziny. Pobyt będzie dostosowany do indywidualnej sytuacji i będzie trwał średnio 12 miesięcy.
- 60 miejsc pobytu dziennego, w ramach 3 grup wsparcia (dla kobiet, mężczyzn, rodziny) oraz 2 grup w ramach ogólnodostępnych specjalistycznych dziennych psychoterapeutycznych punktów wsparcia dla dzieci i młodzieży pokrzywdzonej przestępstwem. Grupy będą liczyły średnio po 12 osób i będą funkcjonowały przez minimum rok. W ramach grup wsparcia funkcjonować będą: muzykoterapia i pracownia teatralna, w tym sala widowiskowa, gdzie odbywać się będą występy i przedstawienia uczestników Centrum czy sale warsztatowe do zabawy dźwiękiem, słowem i obrazem. Łącznie z tej formy wsparcia skorzysta 60 osób.
- W ramach działania zaplanowano wsparcie w postaci bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz mediacji. Działanie ma formę indywidualną, dostosowaną do potrzeb uczestników. Poradnictwo prawne będzie realizowane w sposób ukierunkowany przez 2 specjalistów (specjalista z zakresu prawa rodzinnego, specjalista z zakresu prawa). Zapewnione zostanie wsparcie w postaci tłumacza w celu udzielenia pomocy prawnej dla obcokrajowców lub tłumacza języka migowego, lub tłumacza przewodnika.
- Zaplanowano wsparcie w postaci bezpłatnej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej, psychoterapii. Pomoc psychiatryczna będzie realizowana w sposób ukierunkowany przez 2 specjalistów (psychiatra ogólny, psychiatra dziecięcy). Psycholog będzie pracownikiem etatowym Centrum. Terapie będą realizowane w formie indywidualnej i grupowej.
- Uczestnicy Centrum będą mieli zagwarantowane świadczenia lekarskie (leki i wyroby medyczne, poradnictwo medyczne), odzież, bieliznę, obuwie, środki czystości i higieny osobistej oraz pożywienie.
- Część uczestników Centrum będzie mogło skorzystać z darmowych kursów zawodowych w celu przekwalifikowania lub dokształcenia.
Harmonogram działań:
- Zaangażowanie personelu zarządzającego projektem (bieżąca obsługa finansowo-rozliczeniowo-prawna) (2020).
- Opracowanie projektów budowlanych i projektów wykonawczych (2020).
- Uzyskanie niezbędnych opinii i pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę (2020-2021).
- Wybudowanie Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw wraz z uzyskaniem wszelkich odbiorów (2021-2024).
- Wyposażenie Centrum (2024).
- Zakontraktowanie personelu merytorycznego: pracowników pierwszego kontaktu, prawników, mediatora sądowego, psychiatry, psychologa, psychoterapeutów, doradców zawodowych (2024).
- Zakontraktowanie personelu obsługowego: ochroniarz, recepcjonista, konserwator powierzchni płaskich, manager Centrum, kucharz (2024).
- Funkcjonowanie Centrum „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” w postaci kompleksowego i profesjonalnego wsparcia dla osób i rodzin pokrzywdzonych przestępstwem w tym: 12 miejsc całodobowego krótkookresowego pobytu dla osób lub rodzin, 2 miejsca całodobowego długookresowego pobytu dla osób lub rodzin – mieszkania przystosowawcze, 60 miejsc pobytu dziennego, w ramach 5 klubokawiarni (12-osobowych terapeutycznych grup wsparcia). W Centrum osoby lub rodziny pokrzywdzone przestępstwem będą objęte bezpłatną pomocą w zakresie: zapewnienia schronienia, ochrony przed sprawcą przemocy, pomocy prawnej, psychologicznej i medycznej, codziennych potrzeb bytowych (w tym pomieszczenia sanitarne, kuchenne, jadalnie) (od stycznia 2025 r.).
Zapraszamy do objerzenia, długiego filmu o Archipelagu
Aktualizacja: Styczeń 2024
Aktualizacja: Grudzień 2023
Aktualizacja: Listopad 2023
Aktualizacja: Październik 2023
Aktualizacja: Wrzesień 2023
Zapraszamy do objerzenia - 60 sekund na budowie
Aktualizacja: Sierpień 2023
Aktualizacja: Lipiec 2023
Aktualizacja: Czerwiec 2023
Aktualizacja: Kwiecień 2023
Aktualizacja: Styczeń 2023
Aktualizacja: Grudzień 2022
Aktualizacja: Październik 2022
Aktualizacja: Wrzesień 2022
Aktualizacja: Lipiec 2022
Aktualizacja: Czerwiec 2022
Aktualizacja: Kwiecień 2022